Lyckas med frösådd, Afrikas blå lilja

FRÅGA: I Sydafrika köpte jag fröer av Afrikas blå lilja. Hur sår jag dessa på bästa sätt?

SVAR: Du sår dem glest under vårvintern i vanlig jord eller såjord. Håll jämn fuktighet och en temperatur på ca 15 grader, enligt litteraturen.
Sådderna ska stå ljust. Det kan ta en till tre månader för fröna att gro. Andra året skolar du om de små plantorna. Det tar ca fyra år innan en frösådd planta kan tänkas blomma, men oj så välkommet.

Lise-Lotte Björkman, Hemträdgården nr 1 2017

Foto: Inger Ekrem

I vår kunskapsbank “Frågor & svar” samlar vi alla typer av trädgårds- och odlingsfrågor. Våra oberoende experter har svarat på 1000-tals frågor. Svaren till frågorna utgår alltid från aktuell kunskap och erfarenhet när frågan ställdes. 

Fritidsodlarna (FOR) förespråkar och sprider kunskap om hållbar odling och arbetar för minskad användning av växtskyddsmedel. 

Frågor och svar inom samma kategori

Andra frågor och svar

Roundup skador

Fråga: Jag skulle vilja veta vad som händer om man fått Roundup på sin ligusterhäck?Kommer den att dö? Kan man lägga Roundup nertill

Läs mer »

Rötter i rabatten

Fråga: Vi har problem med en av rabatterna runt huset. Där finns som en tjock matta av tunna, hållfasta rötter. Rötterna ligger

Läs mer »