Övervintra tomat, går det?

FRÅGA: I sommar har jag odlat tomater i stora krukor utomhus vid min sommarstuga, men nu är det dags att avsluta säsongen. Kan man spara tomatrötterna inomhus på något sätt till nästa år? Jag är inte i stugan under vintern så jag kommer inte att kunna vattna. Eller ska jag lägga allt på komposten innan jag flyttar härifrån?

SVAR: Du ska nog betrakta tomatplantorna som ettåriga. Kompostera dem. Men plocka av alla omogna tomater och låt dem eftermogna i rumsvärme. Däremot brukar det fungera att ta sticklingar av plantorna under förutsättning att de är friska och vitala. Sticklingarna rotar du i sandblandad jord och ger dem tilläggsljus under vintern. Dessa övervintrade sticklingar brukar kunna börja blomma och ge tomater väldigt tidigt nästa år.

Lise-Lotte Björkman, Hemträdgården nr 5 2019

I vår kunskapsbank “Frågor & svar” samlar vi alla typer av trädgårds- och odlingsfrågor. Våra oberoende experter har svarat på 1000-tals frågor. Svaren till frågorna utgår alltid från aktuell kunskap och erfarenhet när frågan ställdes. 

Fritidsodlarna (FOR) förespråkar och sprider kunskap om hållbar odling och arbetar för minskad användning av växtskyddsmedel. 

Frågor och svar inom samma kategori

Andra frågor och svar

Plantera vårlökar

Fråga: Jag tycker mycket om vårblommande lökväxter men har inga själv på min kolonilott. Vilka lökväxter ska jag satsa på och är

Läs mer »

Larver på alunrot

Fråga:Har en relativt nyplanterad trädgård och har bland annat ett antal limefärgade alunrotsplantor. De har varit etablerade ett halvår och jättefina, men

Läs mer »