Växter till innergård

Fråga: Vi har en varm och rätt solig innergård i Stockholm. Där har vi fällt alla stora och delvis sjuka träd (almar etc) Nu vill vi plantera fem mindre träd istället. Är det någon blomsterkornell som är härdig här? Även den brokbladiga kranskornellen vore trevlig att ha. Vilken skenkamelia tycker ni att vi bör välja? Är det någon som är härdigare? Ytterligare förslag?

Svar: På en innergård i Stockholm borde både blomsterkornell och kranskornell gå bra. Härdiga till zon ll-lll. Rekommenderade sorter av blomsterkornell: Ascona och Eddie´s White Wonder. Skenkamelia borde också funka. Det finns flera arter i handeln, japansk skenkamelia Stewartia pseudocamelia zon III,  och varianten  S. p. var koreana zon III (IV). Härdigast är grå skenkamelia Stewartia serrata, zon IV.

Solveig Sidblad, Koloniträdgården nr 1 2013

I vår kunskapsbank “Frågor & svar” samlar vi alla typer av trädgårds- och odlingsfrågor. Våra oberoende experter har svarat på 1000-tals frågor. Svaren till frågorna utgår alltid från aktuell kunskap och erfarenhet när frågan ställdes. 

Fritidsodlarna (FOR) förespråkar och sprider kunskap om hållbar odling och arbetar för minskad användning av växtskyddsmedel. 

Frågor och svar inom samma kategori

Andra frågor och svar

Beskära fikon

Fråga: Jag har ett stort fikonträd som gärna blir ännu större i min lilla trädgård. Har hört att man kan pincera fikonträd

Läs mer »

Hitta ovanliga växter

Fråga: Försöker hitta Ranunculus Butterfly ’Ariadne’ knölar/lökar som jag kan köpa – vet ni någon som möjligtvis har dom, eller vart jag

Läs mer »