Blodlus på apel

FRÅGA: Vad är det för ohyra på min bukettapel?

SVAR: Det som syns på bilden är ett kraftigt angrepp av blodlus, Eriosoma lanigerum. Det är en aggressiv och svårbekämpad skadegörare som är släkt med vanlig bladlus. Blodlusen är vanligast i de mildare delarna av landet och sprids många gånger med växtmaterialet. Vanligast förekommer de på Malus-släktet. Blodlusen angriper främst i sårytor, det är vanligt med angrepp i kräftsår och vid förädlingsstället, men kan angripa varstans på grenar och rötter.

Enklast är att bekämpa blodlusen i plantskolan innan växten säljs, för där får man använda lite starkare insektsmedel som tar död på blodlusen. I hemträdgården är den svår att få bort med de insektsmedel som är godkända i dag. Bäst är att spraya hela växten med t-röd och såpa. Blanda 0,5 dl såpa med 1 liter vatten. Tillsätt 2 tsk t-röd. Viktigast för ett lyckat resultat är att verkligen dränka in plantan med medel så att det rinner på stammarna ner mot marken och kan träffa de individer som eventuellt gömmer sig i barksprickor eller sår längre ner på plantan. Efter 10–14 dagar måste man leta efter levande blodlöss på plantan, hittas några måste man upprepa behandlingen. Många gånger kan det vara enklare att byta ut växten.

Förutom att bekämpa blodlusen gäller det att gynna naturliga fiender som tvestjärtar, blomflugor och parasitsteklar. Det går bra att bygga bon till tvestjärtar, mer om det går att läsa på Jordbruksverkets hemsida; https://www2.jordbruksverket.se/webdav/files/SJV/trycksaker/Pdf_jo/jo12_5.pdf. Vad som gynnar blomflugor går att läsa mer på Rikare trädgårds hemsida; https://rikaretradgard.se/de-mangsidiga-blomflugorna/

Henrik Bodin, Hemträdgården nr4 2020, https://svensktradgard.se/

Foto: Henrik Bodin

Foto: Maria Johansson

I vår kunskapsbank “Frågor & svar” samlar vi alla typer av trädgårds- och odlingsfrågor. Våra oberoende experter har svarat på 1000-tals frågor. Svaren till frågorna utgår alltid från aktuell kunskap och erfarenhet när frågan ställdes. 

Fritidsodlarna (FOR) förespråkar och sprider kunskap om hållbar odling och arbetar för minskad användning av växtskyddsmedel. 

Frågor och svar inom samma kategori

Andra frågor och svar

Potatisblomma

Fråga: Hur gör man med en övervintrad potatisblomma på våren? Skall den klippas ner? Skall den omplanteras? Och när i så fall?

Läs mer »