Häckväxt lämplig i fuktig jord

fråga: Vi tänker plantera någon slags häck utefter en lott. Dels som insynsskydd men också för att lotten är så fuktig, behövs något som suger åt sig vatten. Vi har funderat på syren, eftersom vi har tillgång till sådana plantor. Men syrener kanske in trivs så bra där det är fuktigt. Vad tycker du? Om inte syren, vad kan man då ha som suger åt sig vatten?

Svar: Syren kan ha svårt att etablera sig i allt för fuktig jord. Den står då bara och stampar. Några växter som är tåligare i sådana lägen än syren är häggmispel, rosentry, måbär och olika sorters Salix (pil och vide). Rödvide, Salix purpurea och liten rödvide, Salix purpurea ’Nana’  är två sorter som lämpar sig som häck i fuktiga lägen men som inte har så kraftiga rotsystem att de inkräktar på annan växtlighet, som vissa andra Salixarter.

Solveig Sidblad, Koloniträdgården nr 2 2008

I vår kunskapsbank “Frågor & svar” samlar vi alla typer av trädgårds- och odlingsfrågor. Våra oberoende experter har svarat på 1000-tals frågor. Svaren till frågorna utgår alltid från aktuell kunskap och erfarenhet när frågan ställdes. 

Fritidsodlarna (FOR) förespråkar och sprider kunskap om hållbar odling och arbetar för minskad användning av växtskyddsmedel. 

Frågor och svar inom samma kategori

Andra frågor och svar

Beskära storfryle

Fråga:Jag har en stor mängd Storfryle, som jag planterade förra våren. De är ju vintergröna, men där mina står är det nära

Läs mer »

Växttips till entré

FRÅGA: Jag behöver tips på växter till en mer eller mindre trekantig, något oregelbunden entrérabatt. Läget är halvskuggigt och jag önskar växter

Läs mer »

Äta Olvon?

Fråga: Min granne har en olvonbuske med röda bär, som hon gör gelé av. När hon köpte den fick hon information om

Läs mer »