Ogräsättika är det ok?

Fråga: Våra ålderstigna, sjukliga grannar har en stor grusplan runt huset där det kommer upp mycket ogräs. Är det ok att använda ogräsättika?

Svar: Ja, det är OK att använda ogräsättika. Ättika är ju ett naturligt ämne som också  bryts ner snabbt i marken. Tyvärr är den inte helt effektiv mot rotogräs så man behöver upprepa behandlingen. Och naturligtvis ska man vara försiktig när man sprutar för det är ändå en syra som kan vara irriterande att inandas och att få på huden.

Solveig Sidblad, Koloniträdgården nr 4 2008

I vår kunskapsbank “Frågor & svar” samlar vi alla typer av trädgårds- och odlingsfrågor. Våra oberoende experter har svarat på 1000-tals frågor. Svaren till frågorna utgår alltid från aktuell kunskap och erfarenhet när frågan ställdes. 

Fritidsodlarna (FOR) förespråkar och sprider kunskap om hållbar odling och arbetar för minskad användning av växtskyddsmedel. 

Frågor och svar inom samma kategori

Andra frågor och svar

Smakrika blåbär

Fråga: Har provsmakat flera olika sorters trädgårdsblåbär hos olika bekanta. Tycker att vissa är väldigt smaklösa. Vill nu sätta två egna buskar.

Läs mer »

Björkrost

FRÅGA: Har letat länge efter hjälp! Planterade två älskade ornäsbjörkar, ca 2,5–3 m höga E-plantor. De var krukodlade och höstplanterades. Följande vår

Läs mer »

Hönshirs

Fråga: Vad är hönshirs? Hörde om det på radion. Svar: Hönshirs (Echinochloa crus-galli) är ett aggressivt ogräs i vissa delar av världen.

Läs mer »