Thuja stammarna har spruckit

FRÅGA: Vi planterade en häck med tujor, Thuja occidentalis ’Brabant’, för ca fem år sedan. Förra året upptäckte vi till vår förskräckelse att många av dem hade sprickor på stammen. Vad kan ha hänt och vad gör vi? Vi bor i Mellansverige.

SVAR: Det ser ut som en frostspricka eller klimatskada om man hellre kallar det så. Ojämna temperaturförhållanden under vårvintern gör att växter med god härdighet anpassade till låga temperaturer och jämn kyla under vintern, vaknar i förtid, börjar sava och blir då känsliga för senare kylperioder. När klimatet förändras blir även växternas reaktioner annorlunda, beroende på vad de är anpassade till. Tyvärr är det inte så mycket att göra. Tujorna lär överleva men förlorar i tillväxt och vitalitet. Mindre sprickor kan valla över, medan stora har svårare att göra det.

Lise-Lotte Björkman, Hemträdgården nr 3 2019

Foto: Bodil Larsson

I vår kunskapsbank “Frågor & svar” samlar vi alla typer av trädgårds- och odlingsfrågor. Våra oberoende experter har svarat på 1000-tals frågor. Svaren till frågorna utgår alltid från aktuell kunskap och erfarenhet när frågan ställdes. 

Fritidsodlarna (FOR) förespråkar och sprider kunskap om hållbar odling och arbetar för minskad användning av växtskyddsmedel. 

Frågor och svar inom samma kategori

Andra frågor och svar

Välja ölandstok

Fråga: Vilken ölandstok blommar rikligast hela sommaren? Kobold, Goldfinger, Potentilla eller ngn annan sort? Ska planteras som häck i västerläge, där några

Läs mer »

Häck med lavendel

Fråga: Ska plantera en 5m Lavendel Munsted häck. Hur många plantor rekommenderar ni? Svar: Det kommer att bli vackert med en lång

Läs mer »

Vilken växt?

Fråga: En blå blomma kom upp utanför rabatten i höstas. Den blommade sent i september och jag vet inte vad det är

Läs mer »