Vintergrön häck, vilken är bäst?

 

Fråga: Jag vill veta vilken vintergrön häck som är bäst att plantera.

Svar: Det beror ju lite på var i Sverige du bor. I odlingszon 1–3 passar idegran, sorten ’Hillii’, mycket bra som klippt häck, även den mer ovanliga hemlocken är lockande. I zon 1–4 är den billiga tujan ’Brabant’ ett bra val, i zon 1–5 väljer du tuja ’Excelsa’ eller ’Smaragd’ och den vackra, hårdföra granen klarar sig bra som häck i stort sett i hela Sverige, zon 1–8. Barrfällande häck av lärk: japansk- eller sibirisk lärk är också mycket läcker och kan bli en smal, fin häck. Skötsel: Ingen av dessa arter klipps i toppen innan sluthöjden uppnåtts – däremot kan sidorna börja putsas redan andra året efter planteringen. Planteringstid: tidig höst eller allra helst vårplantering! Bra kan också vara att ha möjlighet att skydda mot vårsolens uttorkande strålar, för att undvika tjältorka.

Ann-Catrin Thor, Hemträdgården nr 5 2013

I vår kunskapsbank “Frågor & svar” samlar vi alla typer av trädgårds- och odlingsfrågor. Våra oberoende experter har svarat på 1000-tals frågor. Svaren till frågorna utgår alltid från aktuell kunskap och erfarenhet när frågan ställdes. 

Fritidsodlarna (FOR) förespråkar och sprider kunskap om hållbar odling och arbetar för minskad användning av växtskyddsmedel. 

Frågor och svar inom samma kategori

Andra frågor och svar

Mattram

Fråga: Bifogar bild på en växt som jag skulle vilja veta vad det är. Har kollat mina olika blomböcker, olika Plantagenbutiker, men

Läs mer »

Rönnsumak

Fråga: För två år sedan köpte jag en rönnsumak som ju ska få röda vackra fruktkolvar. Men min rönnsumak får inga sådana.

Läs mer »

Sibirisk ärtbuske

Fråga: Förra hösten satte jag en häck med sibirisk ärtbuske. Jag tänkte ha den friväxande och har därför inte klippt den alls. Nu

Läs mer »