Matproduktion där träd ingår

Fråga: Vilka är fördelarna med matproduktion där träd ingår?

Svar: En svår sak med agroforestry är att det ger så många olika fördelar. Inte “ett problem – en lösning” agroforestry är en del av lösningen till nästan alla problem som våra landskap står inför.

Träd gynnar biologisk mångfald och vilda varelser genom habitat och föda. Träden bidrar till renare luft och vatten. De reglerar hydrologin (vattnets kretslopp) positivt vid både torka och skyfall. Träden skapar vindskydd och förbättarde mikroklimat, höjer mullhalten i jorden. Binder in koldioxid och skapar kolsänkor. Gynnar flora och fauna i (och på) jorden. Bidrar med ätbara växtdelar, virke med mera. Berikar upplevelsen av landskapet.

Agroforestry Sweden; https://agroforestry.se/

Foto: Maja Lindström Kling

I vår kunskapsbank “Frågor & svar” samlar vi alla typer av trädgårds- och odlingsfrågor. Våra oberoende experter har svarat på 1000-tals frågor. Svaren till frågorna utgår alltid från aktuell kunskap och erfarenhet när frågan ställdes. 

Fritidsodlarna (FOR) förespråkar och sprider kunskap om hållbar odling och arbetar för minskad användning av växtskyddsmedel. 

Frågor och svar inom samma kategori

Andra frågor och svar

Sniglar på kål

Fråga: För första gången har jag i år odlat kålhuvuden, spets-, savoy- och rödkål. Det var inte lyckat, små grå sniglar (åkersniglar(?)

Läs mer »

Lavar på träd

FRÅGA: När äppelträden beskars upptäckte jag att det fanns mycket gula fläckar av lav på träden. Är det ett tecken på att

Läs mer »