Föryngra en paradisbuske

Fråga: Vi har en tre meter lagom hög paradisbuske som börjar bli alltför glest nedtill. Vad finns att göra ?

Svar: Det bästa sättet att få den tät nertill är att föryngringsbeskära den, alltså klippa ner den till 20-30 cm i vår. Toppa den sen under ett par års tid så de nya skotten förgrenar sig bra. Därefter låter man den växa fritt.

Solveig Sidblad, Koloniträdgården

 

Foto: WikimediaImages från Pixabay

I vår kunskapsbank “Frågor & svar” samlar vi alla typer av trädgårds- och odlingsfrågor. Våra oberoende experter har svarat på 1000-tals frågor. Svaren till frågorna utgår alltid från aktuell kunskap och erfarenhet när frågan ställdes. 

Fritidsodlarna (FOR) förespråkar och sprider kunskap om hållbar odling och arbetar för minskad användning av växtskyddsmedel. 

Frågor och svar inom samma kategori

Andra frågor och svar

Slippa kirskål

Fråga: Har problem med kirskål på min kolonilott framförallt i anslutning till trädgårdslandet. Några tips på hur jag slipper detta problem? Svar:

Läs mer »

Virus på tigerlilja

Fråga: I ett par källor hittar jag uppgiften om tigerlilja Lilium lancifolium och virussmitta. Enligt dessa kan tigerliljor vara virussmittade, dock utan

Läs mer »